Villa och fritidshus Fyrfack
För villaägare och boende i en- och tvåfamiljshus planeras fyrfacksystemet att införas under 2026. Det innebär att du kommer kunna sortera förpackningar av papper/kartong, glas, plast och metall tillsammans med ditt mat- och restavfall i samma kärl vid din bostad. Hushållen kommer även kunna samla in tidningar samt batterier, småelektronik och glödlampor via de nya avfallskärlen. Systemet ska vara fullt utbyggt senast 1 januari 2027.
För villaägare och boende i en- och tvåfamiljshus planeras fyrfacksystemet att införas under 2026. Det innebär att du kommer kunna sortera förpackningar av papper/kartong, glas, plast och metall tillsammans med ditt mat- och restavfall i samma kärl vid din bostad. Hushållen kommer även kunna samla in tidningar samt batterier, småelektronik och glödlampor via de nya avfallskärlen. Systemet ska vara fullt utbyggt senast 1 januari 2027.
Det är ett väletablerat system i majoriteten av Sveriges kommuner. Ett mål som kommunen har är att hitta olika sätt att utveckla avfallshanteringen. Flera studier och informationsutbyten med branschkollegor visar att fyrfackssystemet är det bästa alternativet ur miljösynpunkt eftersom avfallet sorteras bättre och därmed ökar återvinningen.
Kärlindelningen är ännu inte bestämd. Ett av kärlen kommer tömmas en gång i månaden och det andra kärlet kommer tömmas varannan vecka.
Fraktionerna som finns är pappersförpackningar, plastförpackningar, metallförpackningar, färgade glasförpackningar, ofärgade glasförpackningar, returpapper, restavfall och matavfall.
Det tillkommer också en elektronikbox för glödlampor, småelektronik och batterier. Den ska förvaras inomhus och hängs på kärlet när den behöver tömmas.
Det kan vara lätt att tro att allting töms i samma, men så är det inte. Bilarna som tömmer fyrfackskärlen är utrustade med fyra fack som matchar de på kärlen. När kärlet töms plockar man först ut insatserna och tömmer de två, innan man tömmer resterande.
Nej, indelningen kommer att vara samma för alla. Om indelningen ändras töms inte fraktionerna rätt i sopbilen.
Du får inte byta plats på insatserna i kärlen. Detta beror på att avfallet då kommer hamna i fel fack och blandas i bilen.
Ja, du kommer fortfarande få ut två fyrfackskärl även om du komposterar ditt matavfall, i och med att ytterligare 3 avfallsfraktioner ska sorteras i samma kärl. Vid hemkompostering i varmkompost lämnar du helt enkelt facket för matavfall tomt.
Ja, är ni grannar med närliggande fastigheter som genererar lite avfall kommer ni kunna ansöka om att dela på ett fyrfackspar.
Nej, alla dispenser för förlängt tömningsintervall upphör att gälla i och med införandet av fyrfackskärl.
Nej, det finns enbart en storlek på fyrfackskärlen vilka är 370 liter och du behöver ha två kärl för att täcka insamlingen av alla avfallstyper.
Skrymmande förpackningar, t.ex. den tomma kartongen från en TV, ska lämnas på en återvinningsstation.
För de som kan uppge en särskild anledning kan man ansöka om att få ett extra kärl för enbart restavfall utöver fyrfackskärlen. Kostnaden för detta kärl är ännu inte beslutad.
Preliminärt införs fyrfackssystemet under 2026. Boxholm teknik kommer att kommunicera i god tid innan införandet.
Nej, men du kan mot en avgift komplettera med ett 190 l kärl för restavfallet. Du kan beställa ett extra kärl genom att kontakta Boxholmsteknik.
Mer information hittar du på Avfall Sverigs Länk till annan webbplats. webbplats.
Publicerad 2025-04-14